KESİN BİLGİ

Seçimlerde Oy kullanmama Cezası

Seçimler geldi çattı.

Biz hep oy vermenizden yanayız Ama olur da oy veremezseniz cezası nedir?
Aslında tam olarak ceza verilmesi konusunda bir netlik yok. Fakat kanunda oy kullanmayanların 22 TL ceza ödemesi öngörülürken, bu paranın tahsilatı için yapılacak masraf göz önüne alınarak, cezanın uygulanmadığını biliyoruz.

2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda da, Ek madde 1’de ise, “Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından 200.000 (ikiyüzbin) lira para cezası ile cezalandırılır. Bu karar kesindir.” deniyor. Buna göre sandığa gitmeyenlere, 22 TL cezası uygulaması öngörülüyor.

Click to comment

Yorum yap

To Top